از زوال شب تا روشنايی صبح

"خداوند هر گاه خیری را بر بنده اش بخواهد به او کم خوابی، کم خوری و کم حرفی را تلقین میکند." حضرت علی (ع) 

افسردگى  حالتى احساسى است كه مشخصه‏اش اندوه، بى‏احساسى، بدبينى و احساس تنهايى است. اين بيمارى كه امروزه از شيوع بالايى در ميان مراجعه كنندگان به كلينيك‏هاى روانپزشكى برخوردار است، داراى تظاهرات متنوع و زيادى بوده كه از مهمترين آنها مى‏توان به اختلالات خواب اشاره نمود. تحقيقات نشان مى‏دهد 75 درصد از بيماران افسرده مشكلى در خواب (چه به صورت بى خوابى و چه پرخوابى) دارند و همچنين علايم اين بيماران در هنگام صبح تشديد مى‏شود. نكته جالب و قابل توجه اين است كه در اين بيماران چگالى REM (حركت سريع چشم) در نيمه اول خواب و همچنين كل زمان REM افزايش يافته و فاصله ميان به خواب رفتن تا شروع اولين دوره REM كم شده و مرحله 4 خواب نيز كاهش مى‏يابد.

اما مرحله ی REMچیست؟
دانش پزشکی ظرف چند دهه ی اخیر موفق به اکتشاف بخشی مهم در طول خواب انسان به نام خواب
REM شده است. پس از انکه حدود ۴۵ دقیقه از خواب انسان گذشت مرحله ی REM اغاز میشود. و به مدت کوتاهی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه میابد.
در طول مرحله ی
REM از خواب به طرز اسرار امیزی عضلات بدن از :ار میافتد و شخص کاملا" بیحرکت میشود و نوار مغزی شخص به جای حالت خواب، حالت بیداری کامل را نشان میدهد... چناچه شخص را در این حالت از خواب بیدار کنند به احتمال بسیار زیاد میگوید که در حال خواب دیدن بوده است..
مرحله ی
REM پس از از ۱۰-۱۵ دقیقه به پایان میرسد و به طور منظم تکرار میشود. کل این مرحله در طول یک خواب۸ ساعته، ۹۰ دقیقه است.

با توجه به اثباتهای پزشکی افراد افسرده زمان بيشترى را در مرحله خواب REM به سر مى‏برند. يعنى به ميزان بيشترى نسبت به سايرين خواب مى‏بينند.
به طور متوسط 15-20 دقيقه طول مى‏كشد تا يك فرد معمولى به خواب رود. پس در عرض‏45 دقيقه وارد مراحل 3و4 خواب شده كه اين مراحل عميقترين مراحل خواب‏اند. يعنى بيشترين تحريك براى بيدار كردن فرد در اين مراحل لازم است. حدود 45 دقيقه پس از مرحله‏4 است كه نخستين دوره حركات سريع چشم (
REM) فرا مى‏رسيد. هر چه از شب مى‏گذرد، دوره‏هاى REM طولانى‏تر و مراحل 3و4 كوتاه‏تر مى‏شود. بنابراين در اواخر شب، خواب شخص سبك‏تر شده و رؤياى بيشترى مى‏بيند(يعنى خواب REMاش بيشتر مى‏شود.) پس قسمت اعظم خواب‏REM در ساعات نزديك صبح بوقوع مى‏پيوندد. و از طرفى ديديم كه يكى از مشكلات مهم بيماران افسرده، افزايش يافتن طول خواب REM و خواب ديدن زياد است. از اين جهت يك مبناى مهم در توليد داروهاى ضد افسردگى ايجاد داروهايى است كه كاهش دهنده مرحله‏REM خواب باشند (از جمله داروهاى ضد افسردگى سه حلقه‏اى).

زمان نماز صبح كه مورد تأكيد قرآن و همچنين بسيارى از روايات بوده، سبب كاهش قابل توجه ميزان خواب‏REM در اشخاص مى‏شود. زيرا شخص نمازگزار كه خود را ملزم به اقامه نماز صبح مى‏داند و بايد صبح گاه بيدار شود، پس در حقيقت جلوى ورود به مرحله قابل توجهى از REM را مى‏گيرد. از اين جهت بيدارى صبحگاهى براى نماز خود به تنهايى مى‏تواند يك عامل مهم بدون عارضه در پيشگيرى از افسردگى مطرح باشد كه بر تمام روشهاى درمانى دارويى و غير دارويى ارجح است، چرا كه پيشگيرى بر درمان مقدم است.

لازم به ذكر است آثار روحى و روانى ايمان به خدا و اقامه نماز بسيار زياد است و نكات علمى بسيار شگرفى در اسرار سحر كه مورد تأكيد فراوان اسلام نيز بوده.
عصبانیت و ناراحتی غیر ارادی و بدون دلیل صبح گاهی که حالت شدید آن مالیخولیا شناخته میشود، در اثر کم و زیاد شدن نوعی مواد شیمیائی است. از جمله ماده ی کورتیزول که افزایش آن در بدن در سحرگاه شعف بینظیری به انسان میبخشد. که مسلما" بر زندگی وی در تمام طول روز تاثیر گذار خواهد بود.

افزایش کورتیزول در ساعات صبح و رابطه ی آن با شادی توجیه قابل توجهی بر مضامین اسرار سحر در فرهنگ و ادب و عرفان ارائه میدهد:
 

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ
                
از یمن دعای شب و ورد سحری بود

****

صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ
                
هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم

به این ترتیب واضح است امر واجب نماز صبح با ارزانی داشتن بیداری صبحگاهی به آدمی تقدیم کننده شادابی جسم و روان به اوست.              

*****************

اقم الصلوة لدلوك الشمس الى غسق اليل قرءان الفجر ان قرءان الفجر كان مشهودا
نماز را از زوال آفتاب تا نهايت تاريكى شب برپا دار و (نيز) نماز صبح را، زيرا نماز صبح همواره (مقرون با) حضور (فرشتگان) است.
Keepup prayer from the declining of the sun till the darkness of thenight
.
surely the morningrecitation is witnessed ;and the morningrecitation

تمام مطالب بالا واسه آدمایی مثل خودم لازم تا بشنویم و بدونیم که واقعا کم خوابی واسه خودش نعمتیه به نظر من کسی که هر روز دهها صفحه در مورد خوب زیستن و موفقیت کتاب میخونه وتا ساعت 10 صبح خوابه به نوعی داره خودشو مسخره می کنه حالا زودتر پاشه خواست نماز بخونه نخواستم نخونه ولی ی مطلب جالب که تازه از تو ی مجله علمی  پیداش کردم و کاملا واسم اثبات شده رو  میخوام بهتون بگم.

افرادی که نماز میخونن موقعه ای که تو نماز هنگام رکوع به نوک انگشتای پاشون نگاه می کنن این عملشون باعث میشه تمام  مهره های کمرشون از حالت بی نظمی به حالت اولشون بر گرده و این افراد قوز در نمیارن.بچه ها راست میگن چون من قدم 1.85 سانت هستش و از بچگی ام نماز میخونم

و اصلانم قوز ندارم ولی دوستای دیگم که شاید از منم قد کوتاهترن بگی نگی قوز دارن.

ولی خوب شمایی که اصلا به نماز اعتقاد ندارید حداقل این کار رو به صورت نرمش انجام بدید.

امیدوارم به این حرفا وصله خشک مغز بودن من رو نچسبونید چونکه علم امروزی تمام این حرفارو بی برو برگرد قبول داره و در مقابلش سر تعظیم فرود میاره.

با تشکر

/ 0 نظر / 3 بازدید