نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید...

نام این کوه باستانی پردیس است. در حومه شهرستان جم از توابع عسلویه استان بوشهر

و در نیمه‌های راه بندر کنگان به فیروز آباد شیراز قرار دارد.


نکات قابل توجهی که در این کوه باستانی وجود دارد:

1. قله این کوه نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید است چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست.

2. آتشکده فوق‌العاده باستانی که در قله کوه قرار دارد، محل تولد و غسل تعمید پدر جمشید جم است.

3. مغناطیس فوق‌العاده قوی کوه در جهان زبان‌زد است و اگر در فاصله 50 تا 100متری کوه یعنی تقریباً انتهایی‌ترین نقطه مشخص آسفالت با ماشین توقف کنید و ترمز دستی را بخوابانید، ماشین بجای سر پائینی به نرمی به سمت کوه کشیده می‌شود که البته همین مغناطیس برای رانندگان ناآشنا بسیار دردسر ساز بوده و تاکنون تعداد زیادی از خودروها بی اختیار با کوه تصادف کرده‌اند.

4. پوشش گیاهی منطقه نوعی خار بیابانی گرمسیری منحصر به فرد است که خواص دارویی فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماماً پیش‌خرید چند کارخانه داروسازی بزرگ جهان است. یکی از ترکیبات اصلی مسکن Advil که یکی از بهترین قرص‌های شناخته شده برای ناراحتی‌های اعصاب و دردهای میگرنی است از همین عسل تهیه می‌شود.

5. این منطقه خرمای ویژه نیز تولید می‌کند که به نام خرمای خصه معروف است و کاملا ًدر شیره خود غرق می‌شود یعنی یک کاسه آن ظرف سه ساعت پر از شیره می‌شود و اندازه این خرما اندازه آلبالو بود و به جهت همان خواص دارویی منطقه تماماً برای ساخت قندهای رژیمی برای بیماران دیابتی صادر می‌شود، نکته جالب دیگر رویش درخت زیتون در دامنه شمالی کوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای چاهه و دره پلنگی می‌باشد که در آب و هوای آن منطقه بسیار بعید می‌نمود.

فعلا" سندی برای قدمت چاهه و دره پلنگی وجود ندارد ولی علائم مشهودی از غار شینی مشاهده ، و فسیل‌های مختلفی در این منطقه به وفور پیدا شده است.

6. در لایه‌های زیرین این کوه معدن عظیمی از آب خنک و فوق‌العاده سالم وجود دارد، آن‌هم در اطراف عسلویه !

مردم چاهه و جم، کوه پردیس را فوق‌العاده مقدس و محترم می‌شمارند، و به استناد علائم موجود در آتشکده احتمالاً یکی از اولین مکان‌هایی بوده که نفت در آن سوزانده شده است.

با افتتاح جاده فیروز آباد به عسلویه توسط پتروشیمی، رفتن به این منطقه خیلی میسرتر و راحت‌تر شده است. پتروشیمی با تأسیس سه شهرک بزرگ در این منطقه اقدام به تأسیس فرودگاه جم نموده و چهارشنبه هر هفته یک پرواز به مقصد جم انجام می‌شود که امکان بسیار خوبی برای سفر به این منطقه اعجاب‌انگیز است.

/ 0 نظر / 4 بازدید